Bilim İnsanları İçin Bile Hala Bir Gizem Olan 8 Şey

Bilim İnsanları İçin Bile Hala Bir Gizem Olan 8 Şey

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, bazı gizem içeren bulgularla karşılaştılar. Geçmişin bilinmeyen medeniyetleri, esrarengiz eserler ve hatta açıklanamayan monolitlerin hepsi kendilerini gösterdi, ancak bunlara henüz bir açıklama bulunamadı.

Bak Ne Dicem ekibi olarak merakınızı uyandıran bazı keşifleri sizler için derledik.

1. Kökeni bilinmeyen gizemli monolitler

Kökeni bilinmeyen gizemli monolitler
Kökeni bilinmeyen gizemli monolitler ( @ mediaquotientinc.com/ )

Bu 2 metal monolit Kasım 2020’de ayrı ayrı yerlerde keşfedildi. Bir tanesi, Utah’ta, Red Rock Canyon Eyalet Parkı’nın ücra bir bölgesinde göründüğü gibi gizemli bir şekilde de ortadan kayboldu. Diğeri ise Piatra Neamt, Romanya’da görüldü.

Bu monolitler için hiç kimse bir sorumluluk üstlenmedi. Bazıları, 3 milyon yıl önce bir uzaylı ırk tarafından zeki bir yaşam geliştirmek için Dünya’ya kurulan 2001: A Space Odyssey romanındaki monolite benzediğini düşünüyor. İster bir tür popüler sanat oluşumu ister dünya dışı kökenli bir şey olsun, tüm gezegende büyük ilgi ve tartışmalara yol açtı.

2. Antarktika’nın tropikal geçmişi

Antarktika'nın tahmin edilen geçmişi
Antarktika’nın tahmin edilen geçmişi ( @ zmescience.com )

Antarktika, dünyanın en soğuk ve en uzak kıtası olarak bilinmektedir. Bu nedenle, kuşların, deniz hayvanlarının ve hatta dinozorların yaşadığı gür yeşilliklerle sıcak bir bölge olduğunu hayal etmek gerçekten pek normal değil. Ama yine de, fosiller ve tropikal ormanlarla ilgili son keşiflerin işaret ettiği şey tam da bu.

Antarktika Yarımadası’ndaki James Ross Adası’nda toplanan fosilleşmiş kalıntıların bir kısmı 71 milyon yıl öncesine dayanıyor.

3. Kalahari Çölü’nde kayıp uygarlık

Kalahari Çölü'nde kayıp uygarlık
Kalahari Çölü’nde kayıp uygarlık ( @ ancient-origins.net)

19. yüzyılın sonlarında William Leonard Hunt (diğer adıyla The Great Farini), evlatlık oğlu Lulu ile birlikte Kalahari Çölü’ne bir keşif gezisine çıktı. Fotoğraf çektiler ve kapladıkları alanı çizdiler. Farini, yolculuklarında kayıp bir medeniyetin antik kalıntılarıyla karşılaştığını iddia etti.

İddia edilen bu keşif, zamanın kaşifleri arasında büyük ilgi uyandırdı. Kayıp şehri aramak için çok sayıda sefer gerçekleşti. Ancak hiçbiri başarılı olamadı.,

4. Meksika kıyılarında bulunan eski gravürler

Meksika kıyılarında bulunan eski gravürler
Meksika kıyılarında bulunan eski gravürler ( @ Gzzz / wikipedia )

Sinaloa petroglifleri, Meksika’nın Sinaloa eyaletinin güney kesiminde, Pasifik Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Volkanik kökenli bir grup yuvarlak kayadır. Gravürlerle kaplıdırlar ve insan, hayvan ve soyut figürlerin yanı sıra daireler, spiraller ve haçlar tasvir edilmiştir.

Gravürlerin kökeni ve anlamı, M.Ö. 1.000 ile MS 300 arasına dayandıkları için henüz deşifre edilmemiştir. Bu, bugünün gizem avcılarının tarihte izlerini bırakmaları ve bu modern muammayı çözmeleri için büyük bir potansiyel barındırıyor.

5. Suriye’de tapınaktaki dev bir yaratığın ayak izleri

Suriye tapınağındaki dev bir yaratığın ayak izleri
Suriye tapınağındaki dev bir yaratığın ayak izleri ( @ biblische.blogspot.com/)

Suriye’de bulunan Ain Dara Tapınağı, girişinde bulunan birkaç büyük oyma ayak iziyle ün yapmıştır. Ayak izlerinin boyutu bir insan ayağının 3 katıdır. Ancak, bunların bir devden mi, bir insandan mı yoksa bir hayvandan mı olduğu tartışmalıdır.

Bu oyma baskıların kimi temsil etmesi gerektiği hala belirsiz. Ancak çoğu kişi, tapınağa içerideki tahta giderken giren ilahi bir tanrının işaretleri olduğuna inanmaktadır.

6. Bin yıl sonra okyanustan çıkartılan ileri teknoloji

Bin yıl sonra okyanustan çıkartılan ileri teknoloji
Bin yıl sonra okyanustan çıkartılan ileri teknoloji ( @ phys.org )

Bu mekanizma, 1901 yılında Antikythera Adası yakınlarındaki bir gemi enkazından çıkarıldı. Güneş Sisteminin döngülerini izlemek için kullanıldı. Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’ün hareketini takip etti. “Göksel saat”, hangi yıldızların yükseldiğini ve belirli tarihlerde battığını bile açıkladı.

Aletin teknolojisi oldukça gelişmiş durumdaydı ve başka herhangi bir bin yılda da görülmemişti. Mekanizmanın kökeni, modern bilim için bir gizem olmaya devam ediyor.

7. Kosta Rika’daki taş küreler

Kosta Rika'daki taş küreler
Kosta Rika’daki taş küreler ( @ ancient-origins.net)

Bu dev taş küre anıtlar, bazıları MÖ 600 yılına kadar uzanan Kolombiya öncesi bir medeniyetin eseridir. Bu taşları bulan arkeoloğa göre, diğer küçük taşlar kullanılarak oyulmuş.

Konunun uzmanı olmayan kişiler arasında, bu taşların yön göstermek veya astronomik amaçlar için kullanıldığını düşünen bile var. Gerçek amaçları hala bir gizem. Çünkü, bu küreleri gerçekten yapan medeniyet uzun zaman önce yok oldu.

8. Göbeklitepe

Göbeklitepe, Şanlıurfa, Türkiye
Göbeklitepe, Şanlıurfa, Türkiye ( @ sozcu.com.tr/ )

Arkeologlar, Türkiye’de bir tapınak gibi görünen Göbeklitepe adlı bir yerleşim yeri keşfettiler. Burası, insanların kalıcı olarak kasabalara yerleşmeye başlamadan çok önce, tapınaklar inşa etmeye başladıklarının bir işareti olabilir.

Göbeklitepe, MÖ 10. bin yıla dayanan hayvanları figürlerine sahip taş sütunlara sahiptir. Bu da onu en eski tapınak yapar.

Kaynak ve Detaylı Okuma
1) BrightSide