Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız 10 Uzay Fotoğrafı

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız 10 Uzay Fotoğrafı

Gözlemlediğimiz evren, çoğu zaman en büyük hayallerimizin sınırlarını aşmaktadır. Bu da, insanların uzay merakını hep canlı tutmuştur.

İşte, zihninizde oluşan Evrenin ötesine geçebilecek 10 harika uzay fotoğrafı:

10) Boşluklu gezegensel diskler.

@ (ALMA/NASA/ESA)

Görsel, genç bir yıldız kümesindeki HL Tauri yıldızının etrafındaki bu ilk gezegensel diske ait. Çevresinde gezegenler bulunan Güneş benzeri bir yıldız oluşumunun şimdiye kadar görülen en iyi analogu olabilir.

9) Kuyruklu yıldızlarda karlı hava.

@ ESA/ROSETTA/NAVCAM

ESA’nın Rosetta misyonundan gelen en dikkat çekici film. Bu ilginç görüntü bize 67P / Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının yüzeyin nasıl bir yer olduğunu gösteriyor. Bu kar benzeri davranışa neden olan şey ise uçucu buzdur. Peki bu uçucu buzun özelliği nedir? Güneş ışığında veya gölgede olduğunda sırasıyla süblimleşir (katı formdan gaz formuna direkt geçiş) ve yeniden donar.

8) Dış gezegenlerin doğrudan görüntülenmesi.

@  J. WANG (UC BERKELEY) & C. MAROIS (HERZBERG ASTROPHYSICS), NEXSS (NASA), KECK OBS.

Jason Wang ve Christian Marois, Dünya’dan 129 ışık yılı uzaklıkta, HR 8799 yıldızının yörüngesinde dönen dört gezegeni doğrudan görüntülemeyi başardılar.

7) İç uydular Satürn’ün halkalarında “dalgalar” oluşturur.

@ NASA / JPL-CALTECH / UZAY BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Satürn’ün halkalarında, Daphnis gibi birçok küçük uydu ve uydu benzeri nesne gözlemlemek mümkün. Bu nesneler büyük bir olasılıkla parçacıkların toplanmasıyla oluşmakttadır. Ardından da, çarpışmalar ve gelgit kuvvetleri nesneleri yok eder. İç uydular Satürn’ün halkalarında “dalgalar” oluşturur. Bu uydu ve uydu benzeri nesneler çevredeki materyalleri birikme yoluyla oluşur.

6) Neptün’ün en büyük uydusu olan Triton’daki yanardağlar.

@ NASA / VOYAGER 2 NASA

NASA’nın Voyager 2 uzay aracı, Triton’da yaklaşık 50 karanlık bulut (cryovolcanoe-kriyovolkan) tespit etti. Dahası, yine aynı uzay aracı Triton’un güney kutup bölgesini fotoğrafladı. Bunlar, buz dağı volkanları olduğu düşünülen şeyleri işaret ediyor. Bu izlerin, halk arasında ‘siyah sigara içenler’ olarak isim almasının sebebi, bir fenomenden kaynaklıdır.

5) Satürn’ün uydusu Iapetus, çarpıcı şekilde farklı iki renkten oluşur.

@ NASA / JPL

Satürn’ün dış kısımda yakalanan ve gaz çıkartan bir uydusu olan Phoeve, Iapetus’un “ileri” hareket eden yarım küresini karartıyor.

Iapetus’un bu iki tonlu doğası, yaklaşık 300 yıldan fazla süredir bir gizemdi. Ancak, Phoebe’den Iapetus’a ‘sıçrayan’ karanlık malzeme, daha fazla ısı tutup, uçucu buzları kaynatmasının keşfiyle, nihayet 21. yüzyılda Cassini misyonuyla çözüme ulaştı.

4) Europa tarafından gizlenen Jüpiter’in ayı Io.

@ LBTO

Jüpiter’in uydusu Io ile o zamanki aktif yanardağları Loki ve Pele, 2015’te Dünya’dan bakıldığında Europa tarafından gölgede kaldı.

3) Uzayda bir “at nalı”.

@ NASA / ESA

Büyük nesneler uzay-zamanı bükerek yerçekimsel mercekler oluşturur. arka plandaki galaksileri neredeyse mükemmel olan “Einstein halkaları” na doğru gerer.

Şekilde de, at nalı şeklindeki bir Einstein halkası, 360 derecelik bir halka için gerekli olan mükemmel hizalamadan çok az bir uzaklıkta.

2) Kırmızı Dikdörtgen Bulutsusu.

Geç aşamadaki büyük yıldızlar, yerçekimi, iyonlaşma, şoklar, eşlik etmeler ve radyasyonun bu dağınık çıkışları şekillendirdiği yerde hidrojen gazı çıkarır.

Kırmızı rengi ve benzersiz dikdörtgen şekli nedeniyle Kırmızı Dikdörtgen Bulutsusu ası verilmiştir. Monoceros takımyıldızında yer alan bir gezegen öncesi bulutsudur. Bu sistem bir gün evrim geçirecek, ancak henüz tam teşekküllü bir gezegenimsi bulutsuya evrilmemiştir.

1) Mavi bir Marslı gün batımı.

NASA’nın Curiosity uzay aracı Kızıl Gezegen’de gerçekleşen mavi gün batımını yakaladı. 15 Nisan 2015 tarihinde Gale Krateri‘nden çekildi. Dahası, burada sırayla gösterilen dört görüntü, gezicinin Mastcam’in sol gözü kullanılarak 6 dakika 51 saniye boyunca çekildi.

Ayrıca, yeni nesil olan Perseverance ise, 18 Şubat 2021’de geliyor.

Kaynak ve Detaylı Okuma
1) Forbes

Bir Cevap Yazın