Hap COVID-19 Aşısı İçin İlk Klinik Denemeler Başlıyor

Hap COVID-19 Aşısı İçin İlk Klinik Denemeler Başlıyor

Dünyada ve ülkemizde COVID-19 aşılama çalışmaları sürüyor. Bu süreçte, bu haber, aşılama konusunda yardımcı olabilir: Hap COVID-19 aşısı, bu yıl klinik denemelerin ilk aşamalarına girebilir.

Bu madde üzerinde çalışan şirket Oravax, konuyla alakalı bir basın açıklaması yaptı. Bu açıklamada, insanlarda klinik deneylerin ilk aşamasına Haziran ayına kadar başlamayı umduğunu duyurdu.

Atılan bu adım, bir aşıyı geliştirmenin yalnızca en erken aşamasıdır. Başarının garantisi yoktur. Dahası, işe yarasa bile, kullanım için onaylanması bir yıl veya daha fazla sürmesi olasıdır. Örneğin; Moderna ve Pfizer, ilk insan denemelerine sırasıyla Mart ve Mayıs 2020’de başlamıştı.

Hap COVID-19 Aşısının avantajları neler olacak?

Oral aşılar, daha ölçeklenebilir, uygulaması daha kolay ve dağıtımı daha basit olacak şekilde tasarlanmakta olan “ikinci nesil” aşılar için değerlendirilen bir seçenektir.

Oramed CEO’su Nadav Kidron, aşının “potansiyel olarak insanların kendi evlerinde aşıyı almasını sağlayabileceğini” söyledi.

Peki Uzman görüşleri neler?

Jerusalem Post gazetesinin haberinde, Kidron, aşının normal bir buzdolabında nakledilebileceğini ve oda sıcaklığında muhafaza edilebileceğini söyledi.

East Anglia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Paul Hunter: “Ağızdan yapılan aşıların değerini kanıtlamak için düzgün bir şekilde yürütülen çalışmalara ihtiyacımız olacak,” dedi ve ekledi, “Ancak ciddi şekilde iğne fobisi olan ve uygulanması daha kolay ve daha hızlı olan kişilerde de değerli olabilirler.”

Hunter ayrıca oral aşıların kolda alınan aşılara göre başka faydalar da sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Teori, enfeksiyon ilk olarak burunda ve boğazda meydana geldiğinden, bu alanlara odaklanan aşıların enfeksiyonun daha kötü bir duruma dönüşmeden önce durdurulmasına yardımcı olacağıdır.

Hayvan Çalışmalarında Sonuç Nasıl?

Oravax aşısı ile ilgili veriler bugüne kadar yayınlanmadı. Hunter, “Hayvan çalışmalarının sonuçları cesaret verici. Ama hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların sonuçlarının her zaman insan sonuçlarına dönüşeceğini de varsaymayın. Emin olmak için insan çalışmalarına ihtiyacımız var” dedi.

Burundan sprey ile uygulanan aşılar gibi diğer ikinci nesil aşı türleri araştırılmaktadır. Bilim insanları ayrıca aşıların yamalar yoluyla verilip verilmediğini araştırıyorlar.

Başka bir şirket olan ImmunityBio, hap COVID-19 aşısı oral versiyonunun Faz 1 klinik denemelerini yürütüyor.

Şimdiye kadar, insanlarda yapılan tek oral COVID-19 aşısının testi olumlu sonuç vermedi.

2020’nin sonlarında, Vaxart adlı bir şirket hayvan deneylerinde iyi sonuçlar açıkladı. Ancak, ilk insan denemelerinde hayal kırıklığı yaratan tepkiler aldı.

Kaynak ve Detaylı Okuma
1) ScienceAlert

Bir Cevap Yazın