Kritik Zamanlarda Yardımcı Olacak 8 Hayat Kurtaran Hareket

Kritik Zamanlarda Yardımcı Olacak 8 Hayat Kurtaran Hareket

Bir durum gerçekten kötü gibi göründüğünde ve bundan çıkış yolu yokmuş gibi görünse bile, beynimiz aslında bu konuda oyun oynayabilir. Kritik durumlarda, yani beyin bir risk veya tehdit algıladığında, hayatta kalma sistemini harekete geçirir ve hemen hayat kurtaran bazı şeyleri harekete geçirmeye hazır hale gelir. Hayat kurtaran bu listeyi bilmekte fayda var.

Bak Ne Dicem ekibi olarak size, bazı tehlikeli durumlarda hayat kurtaran maddeleri listeledik.

1. Zehirli bir akrep ısırığı

Genellikle sağlıklı yetişkinlerdeki akrep ısırıkları oldukça acı vericidir. Ancak her zaman yaşamı tehdit edici özellikte değillerdir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, çoğunlukla Güneybatı’daki çölde bulunan kabuk akrep adı verilen bir tür vardır. Biraz daha koyu olan açık kahverengidir. Yaklaşık 5-8 cm uzunluğundadır. Şiddetli semptomlara neden olacak kadar güçlü zehri vardır. Bu yan etkiler sığ ve hızlı nefes alma, yüksek tansiyon, hızlı kalp atışı, halsizlik ve kas seğirmelerinden oluşabilir.

Bu tür bir akrep tarafından ısırıldığınızı düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Ayrıca, doğru panzehirin size verilebilmesi için,akrebi dikkatlice yakalamaya çalışmalı veya fotoğrafını çekip doktora götürmelisiniz.

2. Alerjik reaksiyon

Güneş veya meyve gibi en masum şeyler bile bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunlardan en tehlikeli olanı, ölümcül olabilen anafilaksidir. Anafilaksi belirtileri; cilt reaksiyonları, hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk, baş dönmesi, zayıf ve hızlı nabız, baş dönmesi, yüzde şişme ve daha fazlası olabilir.

Bu durumun derhal tedavi edilmesi gerekir! Bu nedenle, yanınızdaki birinin başına anafilaksi gelmişse hemen 112’yi arayın.

Ek olarak, aşağıdaki hayat kurtaran eylemlerle de yardımcı olmaya çalışabilirsiniz.

 1. Epinefrinleri olup olmadığına bakın ve kullanın.
 2. Kişiyi sakin tutun.
 3. Sırt üstü yatmalarına yardım edin.
 4. Kusuyorlarsa veya kanıyorlarsa yan çevirin.

3. Karbonmonoksit zehirlenmesi

Bu gazın kokusu veya tadı yoktur. Bu yüzden, kendinizi kötü hissetmeden önce soluduğunuzu bile fark etmeyebilirsiniz. Zehirlenmenin semptomları her zaman belirgin değildir. Ancak belirtileri arasında; gerilim tipi baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve kafa karışıklığı, nefes darlığı ve nefes almada güçlük bulunmaktadır.

Evinizde karbon monoksit gazı sızıntısı olduğunu fark ederseniz, aşağıdakileri yapın.

 1. Tüm cihazları kullanmayı bırakın ve kapatın.
 2. Alanı havalandırmak için kapıları ve pencereleri açın.
 3. Derhal evinizden veya dairenizden çıkın.
 4. Kalp atış hızınızı yükseltmemek için sakin olun.
 5. Bir doktora görünün.

4. Kasırga

En güçlü ve şiddetli kasırgalar ciddi yıkıma neden olabilse de, bunlar nadirdir. Çoğu kasırga çok daha zayıftır ve aşağıdakileri yaparsanız bir kasırga hayatta kalmak mümkündür.

 1. Banyo gibi en alt katta bir bodrum katı veya penceresiz bir oda bulun.
 2. Pencerelerden uzak durun.
 3. Ağır bir masa gibi sağlam bir şeyin altına girin. Bir battaniye veya şilte ile örtün. Başınızı mevcut herhangi bir şeyle koruyun.

5. Donma

Dışarıda çok uzun süre soğukta kalırsanız ve vücudunuzun bazı kısımlarını soğuk ve ağrılı hissederseniz, donma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Eğer durum daha ciddiyse, sürekli titremeye veya hızlı nefes almaya neden olabilen hipotermi belirtileriniz de olabilir. Bu durum derhal tedavi edilmelidir ve profesyonel yardımı aramadan önce aşağıdaki önlemleri almanız gerekir.

 1. En kısa sürede sıcak bir yere gelin.
 2. Hasarlı bölgeye herhangi bir baskı uygulamayın.
 3. Donmuş alanı 104ºF ila 105.8ºF (40ºC ila 41ºC) sıcaklıkta (yani sıcak değil ama ılık) suyla dolu bir banyoya koyun.

6. Zehirli mantarlar

Mantar aramak isteyen herkesin, güvenli olanları zehirli olanlardan nasıl ayırt edeceğini öğrenmesi gerekir. Bu, görsel özellikleri kontrol ederek yapılabilir.

 1. Kapağın şemsiye şeklinde olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, zehirlidir.
 2. Mantar kapağındaki pulları arayın. Birçok zehirli mantarın kapağında beyaz mantarlar üzerindeki kahverengi pullar veya kırmızı mantarlar üzerindeki beyaz siğiller gibi renksiz lekeler bulunur.
 3. Toksik mantarları bir spor rengiyle tanımlayın. Güvenli mantarların beyaz spor izi varken ölümcül olanların paslı kahverengi bir sporu vardır.

7. Şiddetli kanama

Bu durum çok ciddi ve hayati tehlike arz ediyor. Bu nedenle, hastaneye gitmeden önce bunları hemen yapmalısınız:

 1. Yarayı kaplayan giysiyi çıkarın veya sıyırın ama o anda yarayı temizlemeye çalışmayın.
 2. Üzerine steril bir bandaj yerleştirin.
 3. Bandajı, kanama durana kadar avucunuzla sıkıca bastırın.
 4. Vücut ısısının düşmesini önlemek için kişiyi bir battaniye ile örtün.

8. Yılan saldırısı

Şanssız şekilde evinizde veya başka bir yerde bir yılana rastlarsanız, size saldırmasını önlemek için aşağıdakileri yapın.

 1. Sakin olun. Sessiz ve yavaş hareket edin.
 2. Dokunmaya veya tutmaya çalışmayın.
 3. Hareketlerini sınırlamak için ağır bir battaniye veya bir parça bezle örtmeye çalışın.
 4. Gelip yakalamaları için özel bir servisi arayın.
Kaynak ve Detaylı Okuma
1) BrightSide

Bir Cevap Yazın