Mikrodalga Fırında Tekrar Isıtmamanız Gereken 15 Yiyecek

Mikrodalga Fırında Tekrar Isıtmamanız Gereken 15 Yiyecek

Mikrodalga, bize zaman kazandıran bir cihazdır. Yiyecekler, ocakta veya fırında olduğundan daha hızlı ısınır ve bunu kontrol etmek gerekmez. Sadece modu seç, zamanlayıcıyı ayarla… İşte şimdi, yemeğini sabırsızlıkla bekleyebilirsin.

Ancak tüm yemekler mikrodalgaya uygun değildir. Bazıları pişirme işlemi sırasında bozulabilirken, bazıları da maalesef sağlığımıza zararlı maddeler oluşturabiliyor.

İşte, mikrodalga fırının gerçek bir düşmanı olan ürünlerin listesi:

Et, balık ve kümes hayvanları

Balığı buğulamak, daha sağlıklı bir seçenek olabilir.
Balığı buğulamak, daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

İşlem görmüş etler koruyucu maddeler içerir. Elektromanyetik radyasyona maruz kalınca da, oksitlenmiş kolesterol gibi tehlikeli kimyasal bileşiklere dönüşürler.

Kızarmış tavuğun çıtır kabuğu, mikrodalga fırına konduğunda nemli, hoş olmayan bir kaplama haline gelir. Ayrıca, et de eşit olarak ısı almaz.

Mikrodalgada bir balık tabağı ısıtmayı denemiş olan herkes, bu kötü tecrübenin sonucunu bilir. Birincisi, olduğunuz yer hiç de hoşunuza gitmeyecek bir koku ile dolar. İkincisi ise, mikrodalga fırına attığınız balık da iştah açıcı halinden uzak duruma gelir. Örneğin, somon mikro dalga fırında, tüm nemini kaybedecek ve kuruyup sertleşecektir.

Bazı sebzeler, meyveler ve mantarlar

Bazı sebze yemekleri mikrodalga fırında besin değerlerini yitirebilir.
Bazı sebzeler mikrodalga fırında besin değerlerini yitirebilir.

Brokoli, yararlı özelliklerinin çoğunu mikrodalgada kaybeder. En iyisi onu buğulamaktır. Brokoliyi bu şekilde hazırlamak, tadını, vitamin ve minerallerin çoğunu koruyacaktır.

Yeşil kısımlar (örneğin pancar yaprakları gibi) belirli özelliklere sahiptir. Bu sebeple de mikrodalgaya koyduğunuzda alev alma olasılıkları vardır. Sonuç olarak da, sofranıza lezzetli bir yemek yerine kül olmuş bir yiyecekler gelir. Tabii, cihazın bozulması da cabası.

Elektromanyetik radyasyon, ıspanak ve pancarda zararlı nitrosaminlerin oluşumunu tetikler. Bu arada, maddelerin kanserojen olduğunu belirtmeye gerek yok.

Şili biberlerde bulunan ve onlara keskin acılığını veren kapsaisin maddesi, biberler mikrodalgada pişirildiğinde buharlaşmaya başlar. Sonraki aşamada ise, mikrodalga fırının kapağını açtığınız zaman, oda keskin bir dumanla dolacaktır.

Taze üzümler ve bektaşi üzümü mikrodalga fırında paramparça olur.

Pizza, Çin yemeği ve pirinç

Pizza hazırlarken dikkatli olmakta fayda var.
Pizza hazırlarken dikkatli olmakta fayda var.

Mikrodalgada pişmiş olan bir pizzadan daha iştah açıcı bir yemek hayal etmek zor. Keskin kenarlar nemli ve yapışkan bir şeye dönüşür ve peynir betonun gücünü ve kauçuğun dokusunu alır. Evet, bu yemekte zararlı hiçbir şey yok, ancak yemeğinizin keyfini çıkartamayacaksınız. Çanağı sıcak bir tavada veya fırında yüksek sıcaklıkta yeniden ısıtmak daha iyi bir seçenek.

Sipariş ettiğiniz veya paket yaptırdığınız yiyecekleri, mikrodalgaya, size teslim edildikleri kaplar içinde koymayın. Çünkü, karton kutular genellikle tutkal, mürekkep, balmumu, plastik veya metal gibi tehlikeli maddeler içerir ve yangın çıkarabilirler.

Çin yemekleri, soğukken bile lezzetini ve çekiciliğini muhafaza eder. Bu tür yiyecekleri tüketmek isterseniz ısıtabilirsiniz ancak bunu mikrodalga fırında yapmazsanız iyi olur. Sorun ise, içeriklerden kaynaklıdır. Mikrodalga, bu lezzetli yiyeceği yapışkan, ıslak ve iştah açıcı olmayan bir şeye dönüştürür.

Mikrodalgada pirinç her zaman öngörülemeyen bir sonuca yol açar. Pirinç uzun süre oda sıcaklığında saklanmışsa veya soğukta bir günden fazla zaman geçirmişse, onu atmak daha iyidir. Pirinç taneleri, ilk hazırlandıktan sonra gıdada kalabilen Bacillus cereus bakterisini içerir. Mikrodalga fırın, sıcaklığı bu patojenleri öldürecek kadar yükseltmez. Bu da, ciddi zehirlenmelere neden olabilir. Aynısı nişasta içeren birçok gıda için de geçerlidir.

Sıvılar, yağlar ve yoğun çorbalar

Güzel bir sebze çorbasını mikrodalga fırına atmak oldukça kötü bir fikir olabilir.
Güzel bir sebze çorbasını mikrodalga fırına atmak oldukça kötü bir fikir olabilir.

Sulu çorba herhangi bir sorun yaratmadan mikrodalga fırında pişer. Maalesef, kalın püre halinde bulunan bir çorba için aynı şeyi söylemek biraz zor. Kapta bulunan çorba bir süre sonra, cihazın içine havai fişek gibi paylamaya başlar. Bunun nedeni, kaptaki sıvının homojen şekilde ısınmamasıdır. Bunu önlemek için, çorbayı dakikada bir karıştırmak gerekir. Bu işlem sırasında, çorba ile birlikte kaseye bir tahta kaşık veya çubuk da koyabilirsiniz.

Mikrodalga, kahvenin tadını tamamen yok eder. İçeceğin içinde hiçbir zararlı madde oluşmaz. Bu durumda, sadece acı ve ekşi tatları seven kişilere hitap eder. En sevdiğiniz soğuk içeceğin bir fincanını gerçekten bitirmek istiyorsanız, ona sadece buz eklemelisiniz.

Bebek maması, bebek gıdaları ve anne sütü de mikrodalga fırında homojen ısınmaz.

Durum böyle olunca da, sıvıda sıcak noktalar oluşmasına neden olup, bebeğin dilini, ağzını veya boğazını yakıp zarar verme potansiyeli vardır.

Bir kaptaki normal su da sizi şaşırtabilir. Mikrodalgadaki sıvının sıcaklığı tabii ki yükselir. Fakat, kaynatma işlemine eşlik eden kabarcıklar her zaman yüzeyde görünmez. Dolayısıyla, böyle bir suya bir torba çay veya kaşık koyarsanız, sıvı hemen kaynar. Bu yüzden de, kabın patlama ihtimali belirir.

Zeytin, üzüm, kanola veya susam gibi çeşitli bitkisel yağlar sıvı değil yağdır. Yani, mikrodalgadaki yağ, gerekli sıcaklığa kadar ısınmayacaktır.

Kaynak ve Detaylı Okuma
1) BrightSide

Bir Cevap Yazın