Stresli Durumları Yönetmek İçin İpuçları

Stresli Durumları Yönetmek İçin İpuçları

Özellikle de günümüzde, stresli durumları yönetmek oldukça zor bir hal aldı.

Biyolojik stresin oldukça yeni bir keşif olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Endokrinolog Hans Selye’nin stresi ilk tanımlaması ve belgelemesi 1950’lerin sonlarını buldu.

Stres belirtileri Selye’den çok önce de vardı. Ancak keşifleri milyonların stresle başa çıkmasına yardımcı olan yeni araştırmaların önünü açtı. Bu yüzden de, stresli durumları yönetmek konusunda bilgi almak, hem kendimiz hem çevremiz açısından oldukça önem arz ediyor.

Bak Ne Dicem olarak, stresi azaltmanın en iyi 10 yolunu sizler için derledik.

Müzik dinleyin

Stresli bir durum karşısında bunalmış hissediyorsanız, ara vermeyi ve rahatlatıcı müzik dinlemeyi deneyin. Sakin müzik çalmanın beyin ve vücut üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kan basıncını düşürebilir ve stresle bağlantılı bir hormon olan kortizolü azaltabilir.

Rahatlamak için tercih genellikle klasik müzik yönündedir. Fakat, klasik müzikle aranız iyi olmayabilir. Bu okyanus veya doğa seslerini dinlemeyi deneyin. Bu kulağınıza biraz sevimsiz gelebilir, ancak müziğe benzer rahatlatıcı etkileri vardır.

Bir arkadaşınızla konuşun

Arkadaşınızla konuşmak iyi hissetmenizi sağlayabilir.
Arkadaşınızla konuşmak iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Stresli hissettiğiniz zamanlarda, bir arkadaşınızı aramak için ara verin ve sorunlarınız hakkında konuşun. Arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle iyi ilişkiler kurmak, her sağlıklı yaşam tarzı için önemlidir.

Bu, özellikle de çok fazla stres altındayken önemlidir. Bir dakikalığına bile olsa güven verici bir ses, sizde strese neden olan konulara farklı bir bakış açısından bakmanızı sağlayabilir.

Kendinizle konuşun

Bazen bir arkadaşı aramak bir seçenek olmaz. Eğer böyle bir durum söz konusuysa, kendinizle sakince konuşmak da iyi bir tercihtir.

Sıradışı görünmekten endişe etmeyin. Yalnızca neden stresli olduğunuzu, bunun üstesinden gelmek için ne yapmanız gerektiğini ve en önemlisi her şeyin yoluna gireceğini kendinize söyleyin.

Doğru gıdalar tüketin

Stresli durumları yönetmek konusunda mutfaktan da yardım almamız gerekiyor. Stres seviyeleri ve uygun beslenme birbiriyle yakından ilişkilidir. Bunaldığımızda, genellikle iyi yemekler yemeyi unuturuz. Toparlanmak için de şekerli, yağlı atıştırmalık yiyeceklere yöneliriz.

Şekerli atıştırmalıklardan kaçınmaya çalışmayı ve önceden plan yapmayı deneyin. Meyveler ve sebzeler her zaman iyidir. Ayrıca, yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri içeren balıkların stres semptomlarını azalttığı da gösterilmiştir. Ton balıklı sandviç resmen bir beyin yiyeceğidir.

Gülüp geçin

Kahkaha endorfin salgılanmasını sağlar. Bu da, ruh halini iyileştiren ve strese neden olan kortizol ve adrenalin hormonlarının seviyelerini düşürür. Yani gülmek, sinir sisteminizi sizi mutlu etmek için kandırır diyebiliriz.

Çay için

Bir bardak çay, rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Yüksek miktarda kafein, kan basıncında kısa süreli bir artışa neden olur. Ayrıca hipotalamik-hipofiz-adrenal ekseninizin aşırı hızlanmasına neden olabilir.

Kahve veya enerji içecekleri yerine yeşil çayı deneyin. Kahvedeki kafeinin yarısından daha azına sahiptir. Sağlıklı antioksidanların yanı sıra sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olan bir amino asit olan theanin içerir.

Dikkatli olun

Önerdiğimiz ipuçlarının çoğu anında rahatlama sağlar. Ancak, uzun vadede daha etkili olabilecek birçok yaşam tarzı değişikliği de vardır. “Farkındalık” kavramı, akıl sağlığına yönelik meditatif ve somatik yaklaşımların büyük bir parçasıdır. Ayrıca, son zamanlarda popüler hale gelmiştir.

Yoga ve tai chi’den meditasyon ve Pilates’e kadar, bu farkındalık sistemleri, stresin bir sorun haline gelmesini önleyen fiziksel ve zihinsel egzersizleri içerir. Bir sınıfa katılmayı deneyebilirsiniz.

Egzersiz yapın (bir dakika bile olsa)

Egzersiz yapmak zihinsel ve fiziksel fayda sağlar
Egzersiz yapmak zihinsel ve fiziksel fayda sağlar

Fiziksel aktivite yapmak, illa ki bir spor salonunda ağırlık kaldırmak veya bir maraton hazırlığı yapmak anlamına gelmiyor. Ofiste kısa bir yürüyüş yapmak yada iş yerinde molada esnemek için ayağa kalkmak, stresli bir durumda anında rahatlama sağlar.

Kanınızı hareket ettirmek endorfin salgılatır ve bu da ruh halinizi neredeyse anında iyileştirebilir.

Daha iyi uyuyun

Herkes stresin uykunuzun kaçmasına sebep olabileceğini bilir. Ne yazık ki, uyku eksikliği de stresin temel nedenlerinden biridir. Bu kısır döngü, beynin ve bedenin kontrolünden çıkmasına ve zamanla daha da kötüleşmesine neden olur.

Doktorların önerdiği yedi ila sekiz saat uyuduğunuzdan emin olun. Televizyonu daha erken kapatın, ışıkları kısın ve yatmadan önce rahatlamak için kendinize zaman tanıyın. Bu madde, belki de listedeki en etkili stres atıcıdır.

Kolay nefes alın

“Derin bir nefes alın” tavsiyesi klişe gibi görünüyor olabilir. Fakat, stres söz konusu olduğunda doğrudur. Yüzyıllardır, Budist rahipler meditasyon sırasında kasıtlı nefes aldıklarının bilincindedirler.

Üç ila beş dakikalık kolay bir egzersiz için, ayaklarınız yere düz ve eller dizlerinizin üstüne gelecek şekilde sandalyenize oturun. Göğsünüzde tamamen genişlerken ciğerlerinize odaklanarak yavaş ve derin nefes alıp verin.

Sığ nefes almak strese neden olurken, derin nefes almak kanınızı oksijenlendirir, vücudunuzun dengelenmesine yardımcı olur ve zihninizi temizler.

Stres giderme hakkında daha fazla bilgi edinin

Stres hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak bu onu görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Çok fazla miktardaki tedavisi ihmale uğramış stres, fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olma potansiyeline sahiptir.

İyi haber şu ki, stresi birçok durumda yönetebiliriz. Biraz sabır ve birkaç yararlı stratejiyle, ister aile stresi ister iş yerindeki stres olsun, stresinizi azaltabilirsiniz.

Kaynak ve Detaylı Okuma
1) Healthcare

Bir Cevap Yazın